Opłaty ogrodowe zgodnie z ustawą z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2176, z 2020 r. poz. 471)
Art. 28
Przez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiązuje się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobowiązuje się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe.
Art. 31
Działkowiec jest uprawniony do korzystania z terenu ogólnego oraz infrastruktury ogrodowej zgodnie z ich przeznaczeniem i na zasadach określonych w regulaminie.
Art. 32
Działkowiec jest obowiązany utrzymywać działkę w należytym stanie, przestrzegać porządku ogrodowego w sposób określony w regulaminie, ponosić wydatki związane z utrzymaniem działki oraz opłaty ogrodowe, a także korzystać z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych działkowców oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
Art. 33
- Działkowiec jest obowiązany uczestniczyć w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD w częściach przypadających na jego działkę, przez uiszczanie opłat ogrodowych. Zasady ustalania i uiszczania opłat ogrodowych określa statut stowarzyszenia ogrodowego.
- Na koszty funkcjonowania ROD składają się w szczególności:
- wydatki na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej;
- opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej;
- ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne;
- wydatki na utrzymanie porządku i czystości;
- wydatki związane z zarządzaniem ROD.
Stanowisko KR PZD w sprawie opłat ogrodowych
Obowiązkiem działkowca jest pokrywanie kosztów funkcjonowania ROD w częściach przypadających na użytkowaną działkę, poprzez uiszczanie opłat ogrodowych (art. 33 ust.1 ustawy o ROD oraz § 144 Statutu PZD)
Działkowcy ponoszą corocznie opłaty ogrodowe ustalone przez walne zebranie (§ 144 Statutu PZD), w tym:
- opłatę ogrodowa dotyczącą wydatków na funkcjonowanie ROD
- opłatę ogrodowa energetyczną, która obowiązuje działkowców korzystających z ogrodowej sieci energetycznej
- opłatę ogrodową wodną, która obowiązuje działkowców korzystających
z ogrodowej sieci wodnej, - opłatę za wywóz odpadów z terenu ROD
- opłatę z tytułu partycypacji w zadaniu inwestycyjnym lub remontowym, o ile takie zadanie jest realizowane w ROD,
- opłatę na pokrycie kosztów wynikających z tytułu prawnego od nieruchomości zajętej przez ROD, jeśli ROD korzysta z niej odpłatnie
Ponadto, jeśli działkowiec korzysta z ogrodowej sieci energetycznej i wodnej ponosi opłatę za zużycie prądu i wody. Rozliczanie tych opłat następuje wg wskazań podlicznika. Terminy płatności ustala Zarząd ROD
Każdy nowy działkowiec, w roku nabycia prawa do działki wnosi ponadto dwie jednorazowe opłaty ogrodowe:
- opłatę inwestycyjną przeznaczoną na inwestycje, remonty i bieżącą konserwacje infrastruktury (§ 147 ust.1 pkt 1 Statutu PZD)
- opłatę ogrodową wstępna ustalona przez Okręgowa Radę zgodnie z § 147 ust.1 pkt 2 Statutu PZD.
Dodatkowo działkowiec członek PZD, opłaca każdego roku składkę członkowską w kwocie ustalonej przez KR PZD – aktualnie składka wynosi 6 zł