Działkowiec jest obowiązany:
- Przestrzegać obowiązujących przepisów PZD – § 9 ust.2 Regulaminu ROD.
- Użytkować działkę zgodnie z Ustawą o ROD i Regulaminem ROD – §9 ust.2 Regulaminu ROD.
- Uiszczać opłaty ogrodowe uchwalane przez uprawnione statutem PZD organy PZD we wskazanych terminach, a w razie opóźnienia – wraz z obowiązującymi odsetkami ustawowymi – § 9 ust.2 Regulaminu ROD.
- Zagospodarować i korzystać z działki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów – § 59 Regulaminu ROD.
- Przywrócić stan zgodny z regulaminem ROD na działce, terenie ogólnym lub infrastrukturze ogrodowej w razie naruszenia zasad wynikających z regulaminu – § 9 ust.2 Regulaminu ROD.
- Aktualizować dane osobowe i adres do korespondencji – § 9 ust.2 oraz § 81 Regulaminu ROD.
- Przestrzegać zasad współżycia społecznego – § 9 ust.2 Regulaminu ROD.
- Otaczać opieką mienie ROD – § 9 ust.2 Regulaminu ROD.
- Kompostować odpady pochodzenia organicznego, a w szczególności pochodzące z działki części roślin – § 43 ust.3 Regulaminu ROD.
- Zawiadamiać na piśmie zarząd o zamiarze budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej – § 45 ust.1 Regulaminu ROD.
- Ciąć i prześwietlać drzewa i krzewy, by gałęzie nie przekraczały granic działki – § 55 Regulaminu ROD.
- Zwalczać na użytkowanej działce choroby i szkodniki roślin oraz chwasty przy zastosowaniu wyłącznie preparatów dopuszczonych do obrotu – § 56 Regulaminu ROD.
- Dbać o estetyczny wygląd działki i ROD – § 67 Regulaminu ROD.
Działkowiec ma prawo:
- Zagospodarować działkę i wyposażyć ją w odpowiednie obiekty i urządzenia na zasadach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących zgodnie z ustawą o ROD i Regulaminem ROD – § 9 ust.1 Regulaminu ROD.
- Uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez Zarząd ROD lub Okręgowy Zarząd PZD – § 9 ust.1 Regulaminu ROD.
- Występować do Zarządu ROD w sprawach dotyczących zagospodarowania i użytkowania działki w ROD – § 9 ust.1 Regulaminu ROD.
- Korzystać z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej zgodnie z ich przeznaczeniem i na zasadach określonych w regulaminie – art.31 ustawy o ROD.
- Przenieść prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej w drodze umowy – art.41 ustawy o ROD.
- Wytyczyć powództwo o uznanie wypowiedzenia umowy za bezskuteczne albo o przywrócenie prawa do działki na poprzednich warunkach w terminie 30 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę – art. 31 ust.7 ustawy o ROD.
- Do wynagrodzenia za nasadzenia znajdujące się na działce, urządzenia i obiekty stanowiące własność działkowca w razi wygaśnięcia prawa do działki. Wynagrodzenie nie będzie przysługiwało za zasadzenia, urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem – art.42 ust. 1 ustawy o ROD.
- Uczestniczyć w imprezach i uroczystościach organizowanych przez zarząd ROD – § 9 ust.1 Regulaminu ROD.
- Będąc członkiem PZD działkowiec ma prawo:
- Brać udział w walnym zebraniu w ROD – § 14 ust.1 pkt 1 Statutu PZD
- Wybierać i być wybieranym do organów PZD – § 14 ust.1 pkt 2 Statutu PZD
- Zwracać się do organów PZD o ochronę swoich praw i interesów w zakresie członkostwa w PZD i prawa do działki– § 14 ust.1 pkt 4 Statutu PZD
- Składać odwołania od uchwał organów PZD dotyczących bezpośrednio jego osoby – § 14 ust.1 pkt 6 Statutu PZD
- Brać udział w posiedzeniach organu PZD, na którym podejmowana jest uchwała w sprawie jego członkostwa w PZD w pierwszej instancji – § 14 ust.1 pkt 7 Statutu PZD
- Wglądu do dokumentacji dotyczącej jego członkostwa – § 14 ust.1 pkt 7 Statutu PZD