W dniu wczorajszym, w godzinach wieczornych dziki odwiedziły nasz ogród w poszukiwaniu łatwego pożywienia. Sforsowały ogrodzenie od strony ul. Węglarskiej i zostały prawdopodobnie wypłoszone przez jednego z działkowców.
Stąd apel o uprzątnięcie w trybie pilnym owoców, które opadły na ziemię i wabią te zwierzęta, które, gdy raz już znalazły drogę do smakołyków będą tu stale wracać.
Niestety według ustawy o ochronie przyrody działkowcom nie przysługuje odszkodowanie za straty z powodu zniszczenia upraw przez dziki (Art. 126. ust. 6 pkt 1 (Dz.U.2020.55)). Takie odszkodowanie przewidziane jest wyłącznie dla rolników (właścicieli lub posiadaczy gruntów), prowadzących produkcję rolną.
Biorąc pod uwagę prawo własności składników majątkowych w tym nasadzeń znajdujących się na działce w ROD (Art. 30. pkt 2 ustawy o rod (Dz.U.2017.2176)), działkowiec może domagać się przyznania odszkodowania za zniszczenie roślin trwałych przez zwierzęta dziko żyjące na drodze sądowej.
Zachowajmy szczególną ostrożność:
- W momencie, gdy zauważymy dzika (a gdy on nas nie zauważył) należy oddalić się, nie wykonując gwałtownych ruchów, nie należy uciekać, ponieważ może to sprowokować zwierzę do ataku, nie wolno głaskać, karmić, podchodzić do dzika, który sprawia wrażenie zwierzęcia oswojonego, ale w dalszym ciągu może być niebezpieczny.
- Przebywając z psem w miejscach, gdzie może dojść do spotkania z dzikiem, należy bezwzględnie trzymać swoje zwierzę na smyczy – obecność psa oraz sprowokowanie dzika może poskutkować śmiertelnym atakiem na psa, należy zachować szczególną ostrożność w miejscach bytowania dzików – które można poznać po zrytym terenie.
W przypadku bezpośredniego zdarzenia z udziałem jakiejkolwiek zwierzyny dziko żyjącej należy skontaktować z pracownikiem ds. łowiectwa Lasów Miejskich pod nr tel. 600-020-746 lub 600-020-747, które są czynne całą dobę.
Można też zadzwonić do Straży Miejskiej pod numer 986.